Vízparti szállás, Balaton, nyugalom: ennél több nem is kell!
Nem minden vízparti szállás Balaton parti, de minden Balaton parti szállás vízparti. Azoknak, akik a magyar tenger neszezésére szeretnének ébredni, érdemes a tóhoz minél közelebb megszállniuk, hogy az utolsó pillanatig kiélvezhessék a nyaralást.
Egészen különleges élményt nyújt egy éjszaka a Balaton mellett. A tó közvetlen környékét jellemző mikroklíma csodás hatással van az egészségünkre és végtelenül pihentető a hullámzás hangját hallgatni. Sőt, a vízben halak is vannak, ezek néha egy-egy nagyobb loccsanással jelzik jelenlétüket. A tavon élő vízi madarak hajnali hangoskodására ébredni pedig sokkal jobb, mint bármelyik vekker csörgésére! Igazán vadregényes a hangulat egy ilyen helyen.
Időben le kell csapni a vízparti szállásokra balatoni nyaralás tervezésekor
Egy csendes, vízparti szállás Balaton környéki kiruccanások esetén épp olyan kellemes, mint akkor, ha csak lógatni akarjuk a lábunkat és semmi másra nem vágyunk, mint az édes semmittevésre. Ahhoz, hogy az általunk preferált időpontban találjunk magunknak Balaton parti szállást, érdemes időben körülnézni a lehetőségek között.
A nyaralók legnagyobb része ugyanis pont ugyanezekre a pihenőhelyekre pályázik. Ez egyáltalán nem meglepő, hiszen a szabadság alatt az emberek többsége minél közelebb szeretne jutni a természethez, hogy kellőképpen kipihenhesse magát.
Nem minden balatoni vízparti szálláshoz jár saját strand
Bár úgy lenne az ideális, hogyha már a vízparti szállásunk a Balaton közvetlen közelében van, bármikor bemehessünk a vízbe, de ez nincs mindig így. Sok helyen hatalmas köveket, kisebb sziklákat helyeztek el a part mentén, máshol a nádas olyan sűrű, hogy megnehezíti a bejutást. Ez utóbbi részeken amúgy is sok szerves hulladék van a vízben, szóval talán nem is olyan jó ötlet bemenni. Más szállásoknál pedig elkerítették a strandokat, vagy épp előtte húzódik meg a parti sétány.
Érdemes tehát előre tájékozódni, hogy a kiszemelt Balaton parti szállás, mennyire vízközeli a valóságban. A part mentén felépített szállodáknak általában saját privát strandjuk van, ide csak a szállóvendégek mehetnek be, de több, jól felszerelt strand is várja a pancsolni vágyókat.
A Balaton parti szállás hátrányai
Igazából egyetlen negatívumot tudunk mondani, ha a vízparti szállás Balaton parti, mégpedig azt, hogy nem megfelelő intenzitású a szúnyogirtás. Ha ez a helyzet, akkor bizony meggyűlhet a bajunk a kis vérszívókkal. Akár az egész nyaralást megkeseríthetik ezek a kis szárnyas vámpírok, hiszen az esték csapkodással, az éjszakák és a nappalok pedig vakarózással telnek.
Erre számíthatunk akkor, ha nem találunk megfelelő módszert a szúnyogok távoltartására. Szerencsére, manapság többféle praktikával élhetünk, használhatunk kinti és benti szúnyogriasztókat, egyesek az elektromos megoldásokra, mások a házi praktikákra esküsznek. Viszont az igazság az, hogy így sem úszhatjuk meg néhány viszkető csípés nélkül a nyaralást.
Fura szagokra lehetünk figyelmesek a Balaton mellett
Egy másik meglepő dolog lehet még a Balaton vízparti szállás esetében a tavat körbelengő illat. A természetes vizeknek sajátos illatuk van, hiszen szerves anyagok lebegnek benne és ezt a szagot a nyári meleg, a páratakaró még fel is erősíti. Amennyiben a nádasban, a hullámzás miatt elakad egy-két elpusztult hal, akkor az olyan illatfelhőt eredményez, ami minden, csak nem kellemes.
Akárhogy is, ez az élet része és a balatoni vízparti szállás esetében teljesen normális. Ha valakit nagyon idegesít vagy túl érzékeny az orra, megkeresheti a haltetemet és kidobhatja, de ennél jobb megoldást a helyiek sem tudnak mondani.
A zaj nem jár egyedül
Megesik, hogy a várthoz képest mégsem olyan csendes a vízparti szállás Balaton parton. Ennek oka sok dolog lehet. Sokan azt hiszik, hogy egy tóparton síri csend várja a vendégeket, ez azonban egyáltalán nincs így. A hullámok zaja, az állatok hangja, a környékbeli szállásokon lakók vagy a szomszédos strand zsivaja mind beszűrődhet a Balaton parti szállásra.
A Balaton parti szállásokra nem a tóból jön a hekk!
Sokan rajonganak a balatoni hekkért, ami nem csoda, hiszen ennek a halfajtának finom a húsa, ha jól van megsütve, egyáltalán nem száraz és alig találunk benne apró szálkát. Egy gond van csak vele, hogy ez a hamisítatlan balatoni strandételnek nincs semmi köze a Balatonhoz. A hekk ugyanis nem balatoni hal! Sőt, még csak nem is Magyarországról származik!
Ez a vízi ragadozó ugyanis tengeri hal, bár tény, hogy van magyar neve is. Itthon tengeri csukának, csacsihalnak vagy szürke tőkehalként ismerjük, de természetesen a leggyakrabban csak hekknek emlegetjük. Ez a halfajta az Atlanti-óceán európai partvidékei mellett, Skandináviától egészen Afrika északi részéig honos, de sok helyen tenyésztik is, hogy kielégítsék a fogyasztók igényeit.
Egyébként azt mondják, hogy sok hekkimádó, ha meglátná milyen feje van kedvenc fogásuknak, soha ne kérne többet ilyen halat a strandon. Kijelenthetjük ugyanis, hogy nem egy szép állat, így nem csoda, hogy mindig fej nélkül kínálják a vendéglátósok.