Az utazás kutyával is lehet önfeledt kaland
Manapság legtöbben már családtagként tekintünk házi kedvenceinkre, így aztán a lehető legtöbb időt szeretnénk a társaságukban tölteni. Négylábú társainkat így a nyaralásainkra is magunkkal vinnénk, ám az utazás kutyával csak akkor lehet kellően önfeledt, ha komoly hangsúlyt fektetünk az előkészületekre. A gyakorlott világjárók ugyan tökéletesen tisztában vannak a különféle előírásokkal és szabályozásokkal, ám nem árt felkészülni a váratlan helyzetekre sem. Nem mindegy az sem, miszerint az utazás kutyával egy vonaton történik, saját gépjárművel indulunk útnak, vagy épp közös repülést tervezünk. Tudniillik egész másképp kell gondolkodnunk a különféle közlekedési eszközök kapcsán, no és persze az is kardinális kérdés, átlépjük-e az országhatárt kedvencünkkel.
A kutya szállítása repülőn olykor nem is olyan egyszerű feladat
A legnagyobb körültekintéssel akkor kell eljárnunk, ha távoli úti célt választottunk, ezek ugyanis általában csak légi úton közelíthetők meg.
Kistestű ebek esetében bizonyos légitársaságoknál van arra lehetőség, hogy az utastérbe felvigyük magunkkal az állatot, azonban erre az opcióra rendszerint nagyon szigorú előírások vannak érvényben. A kutya szállítása repülőn csak akkor oldható meg ilyen módon, ha minden feltételnek megfelelünk, ugyanakkor a súlyhatár a legtöbbször nagyon alacsonyan van meghatározva.
Az utazás kutyával az utastérben ugyanis javarészt csak akkor engedélyezett, ha az eb tömege nem több 5 kilogrammnál. Munkakutyák kapcsán a korlátozás alól természetesen felmentést kaphatunk. Sajnos azonban a legtöbb fajta ennél nagyobb, ilyenkor pedig nincs más megoldás, mint rakományként szállítani az állatot.
Mire ügyeljünk, ha a kutya repülőn utazik?
Ez persze a legtöbb gazdi számára egy komoly stresszhelyzet, így aztán a lehetőségekhez mérten igyekszünk mindent megtenni annak érdekében, hogy az állat komfortosan érezze magát.
Megfelelő méretű kennelben a kutya repülőn is jól érzi magát, persze vannak olyan fajták, amik nehezebben viselik a kalandot. Ahhoz, hogy egy ilyen utazás kutyával se legyen problémás, fontos kellő hangsúlyt fektetni az előkészületekre. Az egyik ilyen az étkezés kérdése.
Noha elsőre talán jó ötletnek tűnik megetetni az állatot indulás előtt, valójában ez a legkevésbé sem tanácsos. Amennyiben az utazás kutyával légi járművel történik, úgyszintén nem ajánlott semmiféle nyugtató alkalmazása. Ugyanis bár logikusan azt hihetnénk, így az út végéig megkíméljük az állatot a felesleges stressztől, csupán felesleges kockázatnak tesszük ki. Tudniillik a légnyomásváltozás miatt a gyógyszer hatása komoly egészségügyi következményekkel járhat, arról nem is szólva, miszerint a hatás mindössze pár órán át tart.
Mikor ajánlott a kutya nyugtató az utazáshoz?
Ezzel együtt, míg a magasban nem túl szerencsés ez a fajta stresszoldás, addig máskor nagyon jó szolgálatot tehet. Ha az utazás kutyával vonaton, buszon, vagy épp autóban történik, az állat temperamentumától függően nyugodtan alkalmazhatunk specifikus készítményeket, természetesen az orvosi utasításoknak megfelelően.
Mindenképpen kérjük ki szakértő véleményét, az ugyanis nem feltétlen szerencsés, ha önkényesen döntjük el, melyik a legoptimálisabb kutya nyugtató utazáshoz. Sokat nyom a latban az eb testsúlya, fajtája, de természetesen kardinális jelentőséggel bír a fizikai állapota és az esetlegesen meglévő betegségei is. Mindig tartsuk szem előtt, miszerint az utazás kutyával csak akkor lesz örömteli élmény, ha a körülmények nem veszélyeztetik az állat testi épségét.
Ugyanakkor elengedhetetlen nagy hangsúlyt fektetni az egyéb előírásokra is, ellenkező esetben kellemetlen helyzetekben találhatjuk magunkat.
Utazás kutyával – erre ügyeljünk, hogy önfeledt lehessen a kaland
Tudniillik négylábú barátunk esetében is komoly jelentősége van az oltási papírok, illetve a kiskönyv meglétének. Amennyiben az utazás kutyával külföldre történik, akkor útlevélre is szükséges lesz az ebnek, ahogy az előírás szerinti chip, illetve tetoválás is kardinális jelentőséggel bír.
Ügyeljünk az aktuális, éves veszettség elleni oltás időpontjára is. Egyes országokba ugyanis nem léphet be az állat, ha a vakcina beadásától nem telt el legalább három hét.
Összességében tehát az utazás kutyával is örök élmény lehet, ám ehhez feltétlenül előrelátó módon kell gondolkoznunk. Így eljárva garantáltan nem ütközünk majd komoly fennakadásokba a kaland során.