Állatbarát szállások, ahol a kedvenceink is velünk nyaralhatnak
Manapság sokan szeretnék magukkal vinni a kutyájukat, macskájukat a megérdemelt nyári pihenésre, nekik nyújtanak tökéletes megoldást az állatbarát szállások.
Hazánkban a háztartások több mint egyharmadában él legalább egy házi kedvenc, gondolunk itt most a kutyákra és a macskákra. Ezek a kedves állatok a legtöbb gazdi életében ugyanolyan családtagnak számítanak, mint bármelyik rokon. Ugyanúgy gondoskodnak megfelelő táplálásukról, fizikai és mentális egészségükről, orvosi ellátásukról, mintha egy emberrel tennék.
Éppen ezért kelt sokakban rossz érzést, ha otthon kell hagyni vagy panzióba kell adni a kedvencüket, míg ők nyaralni mennek. Tény, hogy egy kedves hozzátartozó vagy a kutya-, macskapanzió személyzete is szívvel-lélekkel gondoskodik a kis védencről, de valójában mindenkinek jobb, ha a gazdival van. Szerencsére, ma már itthon és a környező országokban is sok olyan állatbarát szálloda van, ahová nyugodtan el lehet vinni a társállatokat is.
Mikor vihetünk állatot állatbarát szállásokra?
Fontos, hogy kutyánk vagy macskánk kellőképpen rugalmas legyen, ne okozzon számára problémát az utazás, az új helyzet, amibe kerül. Ha jobban stresszeli az új környezet, mint az, hogy néhány napig más vigyáz rá, érdemes átgondolni a közös nyaralást és inkább otthon hagyni felügyelet mellett.
Macskák esetében ez utóbbi gyakrabban előfordul, így az állatbarát szállások többsége főként a jóval gyakoribb kutyás vendégekre fókuszál. Itthon korlátlanul utazhatnak a házi kedvencek. Viszont, ha külföldre vinnénk a kutyánkat vagy macskánkat, szükség lesz a kisállat-útlevél kiváltására is, ami hasonlóan a hazai egészségügyi/oltási könyvecskéhez, tartalmazza a veszettség elleni oltás igazolását. A kisállat-útlevelet az állatorvosnál lehet kérni a gazdáinak.
Természetesen a beazonosító chip is kötelező, de manapság mivel hazánkban is előírás rendes gazdinak ez nem is kérdés. Ahhoz, hogy külföldre szállíthassuk a házi kedvencünket, mindhárom dologra szükség van, tehát az egészségügyi/oltási könyvre, a kisállat-útlevélre és a chipre is.
Külföldi utazás esetén útra lehet kelni repülővel vagy autóval, de sokak szerint az utóbbi megoldás praktikusabb és ha nem is olyan gyors, de egyszerűbb. Legalábbis akkor, ha a környező országok egyikében lévő állatbarát wellness szállodákat célozzák meg a pihenni vágyók.
Mitől lesz állatbarát szálloda egy hotelből?
Régebben temérdek szálloda weboldalán csak vendégcsalogatóként szerepelt, hogy állatbarát szállások, de a nyújtott szolgáltatások nem ezt tükrözték. Volt, ahol kennelben helyezték el az érkező négylábúakat. Ráadásul komoly felárat kértek egy-egy kutyus után, így túl sokan nem is éltek az ilyen lehetőségekkel.
Az igények azonban nőttek ebbe az irányba és 2016 óta Magyarországon komoly feltételei vannak annak, hogy egy vendéglátóipari egység állat-, ezen belül kutyabarátnak nevezhesse magát. Már a megérkezéskor biztosítania kell friss vizet és egy nyugodt pihenésre alkalmas helyet a kutyáknak, amíg a gazdáik elintézik a formaságokat. Ugyanilyen fontos, hogy az esetleges sártól is meg lehessen szabadítani a kis praclikat és meg lehessen törölni a nedves bundát.
Egy állatbarát wellness szálloda – persze szolgáltatási színvonaltól függően – nemcsak a gazdiknak, de a kutyáknak is biztosítja a magas szintű ellátást. Legyen szó ügyeletes állatorvosról, kutyakozmetikáról vagy kutyasétáltatás megszervezéséről, ha szükséges, míg a gazdi a wellness részlegben lazít.
Sok állatbarát szállodában kutyajátékok és fekhelyek is kérhetőek, ha esetleg nem tartoznak a szoba alapfelszereltségébe. Persze egy kizárólag kutyás, illetve macskás vendégekre specializálódott állatbarát szálláson az etető- és itatótál, állatfekhely és egyéb dolgok megléte természetes.
Általában járólappal burkolt és kertkapcsolatos apartmanok várják a nyaralókat. Sok helyen a házirendben fektetik le, hogy mely helyeken szükséges a póráz használata. Azt is tudni kell, hogy bármennyire állatbarát wellness szállodában pihenünk, a wellness részlegbe higiéniai okokból az ebek nem tehetik be a mancsukat.
Az állatbarát szállásokon az étteremben is van helye a kutyának
Ahogy otthon mindig „láb alatt” van egy kutya, ha étkezésről van szó, úgy egy állatbarát szállodában sincsenek kizárva az étteremből. Ehhez persze nemcsak az kell, hogy az eb jól nevelt legyen és nyugodtan végig bírja feküdni az étkezés idejét, hanem az is, hogy megfelelően reagáljon az idegen kutyákra, amiből egy ilyen szálláson több is akad ugyanabban az időben.
Természetesen, ha már a gazdi eszik, akkor a kutyusnak is biztosítani kell néhány finom falatot, ezzel is kellemesebbé téve a várakozás perceit. A kutya élelmezése más kérdés, ezt a gazdinak kell többnyire megoldania, hiszen, ahogy az emberek, úgy a kutyusok sem ugyanazt eszik, mint a többiek. Ez főleg speciális diéta esetén igaz, de egy igazán jó gazdi tudja, hogy a megszokott étel valóban fontos az ebnek. A nedves kutyatáp vagy BARF falatok szakszerű tárolásához kis hűtőszekrényt biztosítanak az apartmanokban az állatbarát szállások.